Import z Chin

Handel zagraniczny z Chinami. Jak prowadzić import z chin, aby odnieść sukces? Wszystko, co importer wiedzieć musi.

Import dla zielonych

Podstawy Importu. Jak zacząć przygodę z importem / Jak krok po kroku bezpiecznie importować towary z Chin i UE?

Wiadomości

Wiadomości ze świata importu / informacje na temat handlu międzynarodowego w XXI wieku. Bądź na bieżąco!

Problemy z Importem

Jak sobie radzić z problemami w Imporcie? Opisane problemy z dziedziny importu oraz jak ich unikać.

Chiny

Chiny24.com – Portal poświęcony współczenym Chinom. Codzienne wiadomości, ciekawostki, informacje z chin i o chinach.

Start » Wiadomości

Chiny: czeka je krach, czy to tylko słabe nerwy inwestorów?

Dodane przez dnia 9 grudnia 2011 – 10:16Brak komentarzy | 1 861 views

Jak donosi Bloomberg na bazie przeprowadzonej niedawno ankiety, większość globalnych inwestorów przewiduje załamanie się chińskiego systemu bankowego. Ogranicza to ich apetyt na akcje spółek z Państwa Środka i zmniejsza zaufanie do liderów tamtejszego rynku.

Jak wynika z wyników badania przeprowadzonego przez agencję Bloomberg, aż 61 proc,. respondentów prognozuje zapaść w sektorze finansowym do końca 2016 r. zaś jedynie 10 proc. jest przekonanych, że bankom uda się uniknąć kłopotów.

Kwartalny sondaż został przeprowadzony wśród 1097 inwestorów, analityków i przedsiębiorców.

Ryzyko kryzysu jest, według specjalistów, dziedzictwem rozpętanego przez premiera Wen Jiabao boomu kredytowego w latach 2009-10 w trakcie panującej globalnej recesji. Wartość udzielonych pożyczek szacuje się na rekordowe 17,6 bln yuanów (2,8 bln USD). W bieżącym roku notowania indeksu MSCI China/Financial spadły już o 22 proc., przebijając szerszy indeks rynku MSCI China notujący 17-proc. deprecjację. Najmocniej przecena dotknęła akcjonariuszy China Life Insurance (spadek o 32 proc.) i Bank of China (30 proc.). Znacząco spadło też zaufanie inwestorów wobec Chin. W najnowszej ankiecie, rynek ten jako najlepsze miejsce do inwestowania wskazało 21 proc. respondentów, podczas gdy w październiku 2009 r. takich ocen było aż 44 proc.

Do tego 35 proc. ankietowanych sądzi, że wzrost gospodarczy Państwa Środka obniży się do mniej niż 5 proc. z 9,1 proc. jakie odnotowano w III kw. 2011 r. Blisko 21 proc. inwestorów jest przy tym przekonanych, że w Chinach dojdzie do poważnej politycznej lub ekonomicznej niestabilności.

Tego samego zdania jest James Chanos, jedna z legend funduszy hedgingowych, który ocenia, że zarówno Moody’s, jak i Standard & Poor’s zbyt optymistycznie i „przez różowe okulary” patrzą na rozwój sytuacji w Państwie Środka.

- Dziwię się, że S&P jest gotowa nadal obniżać ocenę wiarygodności długów krajów w Europie i Stanów Zjednoczonych, a równocześnie „wspierać” ratingi Chin i tamtejszych banków – Chanos.

Znany z tzw. krótkiej sprzedaży inwestor, który jest założycielem i prezesem funduszu Kynikos Associates, firmy zarabiającej przede wszystkim na „spadkach wartości” twierdzi, że zarówno bańska spekulacyjna na chińskim rynku nieruchomości, jak i system polityczny i gospodarczy w największej gospodarce Azji wymagają większej kontroli i cynizmu ze strony agencji ratingowych.

- Załamanie w Chinach już się rozpoczęło – ostrzega Chanos, który zakładając w 1985 r. fundusz Kynikos dysponował 16 mln  USD, zarządza obecnie aktywami o wartości ponad 6 mld USD. Swoją pesymistyczną prognozę uzasadnia obserwowanym spadkiem wolumenu transakcji sprzedaży nowych mieszkań w całym kraju o około 40 proc. r/r.

- Sytuacja przypomina to co działo się w Las Vegas czy na Florydzie przed załamaniem – transakcje niemal zatrzymały się – wyjaśnia Chanos.

Źródło: Bloomberg, Moneynews

 

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również zaprenumerować treść komentarzy przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.