Import z Chin

Handel zagraniczny z Chinami. Jak prowadzić import z chin, aby odnieść sukces? Wszystko, co importer wiedzieć musi.

Import dla zielonych

Podstawy Importu. Jak zacząć przygodę z importem / Jak krok po kroku bezpiecznie importować towary z Chin i UE?

Wiadomości

Wiadomości ze świata importu / informacje na temat handlu międzynarodowego w XXI wieku. Bądź na bieżąco!

Problemy z Importem

Jak sobie radzić z problemami w Imporcie? Opisane problemy z dziedziny importu oraz jak ich unikać.

Chiny

Chiny24.com – Portal poświęcony współczenym Chinom. Codzienne wiadomości, ciekawostki, informacje z chin i o chinach.

Start » Chiny, Wiadomości

Chinom grożą liczne bańki spekulacyjne

Dodane przez dnia 17 listopada 2011 – 10:38Brak komentarzy | 1 713 views

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł Chiny, że są one narażone na bańki, które mogą zniszczyć gospodarkę kraju. Ucierpieć mogą również banki, którym grozi systemowe bankructwo, jeśli ucierpią z powodu posiadanych przez siebie aktywów – kredytów, nieruchomości, walut, czy obligacji.

Chiny mogą jednak zapanować nad tymi zagrożeniami poprzez uwolnienie rynków finansowych, a także poprzez zapewnienie inwestorom i bankom, w tym bankowi centralnemu, większej autonomii.

Choć MFW nie przewiduje bliskiej katastrofy, to przekonuje Chiny do szybkich działań.

- Obecna konfiguracja polityki fiskalnej sprzyja wysokim oszczędnościom, strukturalnie wysokim poziomom płynności, a także wysokiemu ryzyku tworzenia się baniek, szczególnie w sektorze nieruchomości – stwierdził MFW.

Tyle ogólniki. Tymczasem nieco bardziej szczegółowe dane brzmią tak:

Domniema się, że chińskie banki udzieliły kredytów, z których około 50% to kredyty niespłacane. Skala problemu bierze się z powszechnego w Chinach sposobu przyznawania kredytów "po znajomości". Szczególnie w latach 90-tych i na początku obecnego stulecia banki chińskie kredytowały dowolne pomysły tamtejszych inwestorów i biznesmenów bez większej troski o ich racjonalność.

Nieruchomości drożeją w Chinach o około 20% rok do roku pomimo intensywnych działań władz centralnych mających na celu schłodzenie tego rynku. Większość Chińczyków Ludowych zainteresowana jest inwestowaniem w nieruchomości ponieważ takiej stopy zwrotu nie gwarantują żadne inne inwestycje. Koło napędza się samo. Do tego lokalne rządy gminne, powiatowe, prowincjonalne napędzają rynek nieruchomości wysiedlając mieszkańców przedmieść (głównie rolników), pozyskując grunty pod inwestycje budowlane, przy okazji zarabiając na różnicy pomiędzy odszkodowaniem dla wysiedlanych a ceną płaconą przez deweloperów. Wysiedlani dostają z urzędu około 30 tysięcy złotych za mu (czyli 0,66 ha), deweloperzy, w zależności od lokalizacji płacą za nie od 300 tysięcy do 5 milionów złotych. Znakomity biznes nieprawdaż? A jak PKB od tego rośnie…

Waluty: kursy walut, pomimo oficjalnych zapewnień Pekinu – sterowane są centralnie. Urynkowienie tego obszaru działania chińskich instytucji finansowych zakończyłoby się prawdopodobnie natychmiastową katastrofą. Otwarcie rynku finansowego Chin Ludowych wymagałoby bowiem urealnienia wartości chińskiej waluty, która jest niedoszacowana od co najmniej 1992 roku, a która jest jednym z najważniejszych narzędzi czyniących Chiny rynkiem super konkurencyjnym. Twierdzi się, że wartość yuana powinna wzrosnąć o 40%, aby osiągnąć swoją realną moc wobec innych walut światowych.

Obligacje: Chiny posiadają papiery amerykańskie warte co najmniej 800 miliardów dolarów oraz europejskie o wartości pół biliona euro. Problemy dolara i euro muszą mieć ogromny wpływ na stabilność gospodarki największego wierzyciela Zachodu.

Czy Pekin poradzi sobie z tymi wyzwaniami? Pewnie tak, ale z pewnością nie będą temu służyć rozwiązania proponowane przez tęgie głowy z zachodnich instytucji finansowych. Chinom najlepiej wychodzą jednak rozwiązania "na rympał". I tego się będą trzymać.

Źródło: Moneynews.com, chiny24.com

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również zaprenumerować treść komentarzy przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.