Import z Chin

Handel zagraniczny z Chinami. Jak prowadzić import z chin, aby odnieść sukces? Wszystko, co importer wiedzieć musi.

Import dla zielonych

Podstawy Importu. Jak zacząć przygodę z importem / Jak krok po kroku bezpiecznie importować towary z Chin i UE?

Wiadomości

Wiadomości ze świata importu / informacje na temat handlu międzynarodowego w XXI wieku. Bądź na bieżąco!

Problemy z Importem

Jak sobie radzić z problemami w Imporcie? Opisane problemy z dziedziny importu oraz jak ich unikać.

Chiny

Chiny24.com – Portal poświęcony współczenym Chinom. Codzienne wiadomości, ciekawostki, informacje z chin i o chinach.

Start » Wiadomości

Obama walczy z tanim yuanem

Dodane przez dnia 14 listopada 2011 – 17:28Brak komentarzy | 1 569 views

Prezydent Barrack Obama nie ustaje w wysiłkach mających na celu urealnienie wartości chińskiej waluty – yuana (RMB) – który uznany jest za walutę niedoszacowaną w skali nawet 40% stosunku do waluty amerykańskiej. Niekorzystną dla USA sytuację amerykański prezydent stara się zmienić używając dyplomacji.

Na szczycie państw Azji i Pacyfiku na Hawajach Barack Obama zwrócił się do chińskiego prezydenta Hu Jintao o zmianę obecnej polityki i uwolnienie kursu. Nie jest to jednak proste zadanie. Droga waluta nie opłaca się Chińczykom. Eksporterzy Państwa Środka cenią sobie protekcyjny niski kurs juana i za nic nie chcą słyszeć o jakiejkolwiek zmianie obecnego status quo. – Wprowadzenie zmian będzie bardzo trudne z politycznego punktu widzenia. Rozumiemy to – tłumaczył Barack Obama podczas konferencji prasowej. – Stany Zjednoczone i inne kraje odczuwają jednak, co jest w pełni zrozumiałe, że wystarczy już tego. Dość, znaczy dość. – mówił. Obama zażądał, by Chiny przestały "ogrywać" międzynarodowy system walutowy i stworzyły pole do uczciwej gry i sprawiedliwej współpracy z USA i innymi zagranicznymi partnerami. Amerykański prezydent przyznaje, że ostatnimi czasy dostrzega „stopniową poprawę" sytuacji. Z drugiej jednak strony zauważa, że jego zdaniem wprowadzanie reform odbywa się zbyt wolno. – Rozumiemy, że nie jest to coś co da się zmienić w ciągu jednej nocy – powiedział Obama. – uważamy jednak, że można to robić znacznie szybciej niż do tej pory. Naciski ze strony Waszyngtonu nie wywołały wielkiej paniki w Pekinie. W odpowiedzi na słowa Baracka Obamy chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało oświadczenie informując, że wysoki deficyt w handlu zagranicznym oraz bezrobocie nie są wywołane przez niski kurs juana i umocnienie tej waluty nie rozwiąże problemów USA. Większość ekonomistów ocenia, że juan jest niedowartościowany o 20 do 25 proc. – przypomniał Obama. – A to oznacza, że nasz eksport do Chin jest znacznie droższy, a import (chińskich towarów) do USA o wiele tańszy – cytuje prezydenta USA agencja Kyodo. Podaje też, że prócz publicznych wystąpień, w których Obama przywoływał chińskie władze do porządku, "gorzką wiadomość" przekazał on też osobiście prezydentowi Chin Hu Jintao podczas sobotnich rozmów dwustronnych z przedstawicielami Państwa Środka.

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również zaprenumerować treść komentarzy przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.