Import z Chin

Handel zagraniczny z Chinami. Jak prowadzić import z chin, aby odnieść sukces? Wszystko, co importer wiedzieć musi.

Import dla zielonych

Podstawy Importu. Jak zacząć przygodę z importem / Jak krok po kroku bezpiecznie importować towary z Chin i UE?

Wiadomości

Wiadomości ze świata importu / informacje na temat handlu międzynarodowego w XXI wieku. Bądź na bieżąco!

Problemy z Importem

Jak sobie radzić z problemami w Imporcie? Opisane problemy z dziedziny importu oraz jak ich unikać.

Chiny

Chiny24.com – Portal poświęcony współczenym Chinom. Codzienne wiadomości, ciekawostki, informacje z chin i o chinach.

Start » Problemy z Importem, Wiadomości

Chińczycy nie chcą płacić kar za A2

Dodane przez dnia 8 września 2011 – 10:49Brak komentarzy | 2 069 views

W tym tygodniu Export Import Bank of China oraz Bank of China miały wypłacić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 117 mln zł w imieniu konsorcjum COVEC. Nie wywiązało się ono z kontraktów na budowę 50 z 90 km autostrady z Łodzi do Warszawy. Dwa lata temu COVEC wygrało przetargi na tę drogę, obiecując jej budowę za 1,3 mld zł, ale w maju tego roku Chińczycy przestali płacić polskim podwykonawcom, a miesiąc później GDDKiA wypowiedziała kontrakty, bo COVEC żądało dopłaty za dokończenie roboty.

GDDKiA zwróciła się wtedy o 130 mln zł do banków gwarantujących kontrakty COVEC.

W lipcu 13 mln zł gwarancji w imieniu jednego z uczestników konsorcjum wypłacił Deutsche Bank Polska. Z chińskimi bankami szło jak po grudzie. Najpierw zakwestionowały nagłówek w piśmie z żądaniem wypłaty. A gdy GDDKiA wysłała poprawione wnioski, Chińczycy znaleźli nowy wybieg.

- Chińskie banki gwarantujące kontrakty z konsorcjum COVEC przesłały do Banku Gospodarstwa Krajowego informację, jakoby Ludowy Sąd Chiński na wniosek COVEC zawiesił wypłatę gwarancji – mówiła wczoraj rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken cytowana przez PAP. – GDDKiA nie była informowana o postępowaniu przed Ludowym Sądem Chin – powiedziała "Gazecie" Nelken.

Zapowiedziała, że Dyrekcja wystąpi przeciw firmie COVEC do sądu w Polsce o ok. 600 mln zł z tytułu kar umownych i różnicy między wartością kontraktów z Chińczykami i firmami, które dokończą inwestycję. Ponadto GDDKIA chce zwrotu 105 mln zł, jakie podwykonawcy COVEC dostali z kasy Dyrekcji. – GDDKiA podejmuje precyzyjne działania, aby odzyskać należne kwoty – mówi nam rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński. Nie odpowiedział, co planuje sam resort.

Zawrzało za to w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Na razie czekamy na informacje z Ministerstwa Infrastruktury co do przyczyn odmowy, a wówczas będziemy opracowywać szczegółową koncepcję działań. Jedno jest pewne – reakcja MSZ w tej sprawie będzie – powiedział nam rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

covec, leszek ślazyk, 2

 

Zapewne ogłosimy pospolite ruszenie i ruszymy na Pekin ze zbrojnymi, kmieciami i taborami. Dziwnie się czuję obserwując sytuację, która rozwija się dokładnie jak już wcześniej to przewidywałem, a w co nikt nie chciał i nie chce wierzyć, bo "Chińczycy podpisali umowę w Polsce i powinni postępować według polskich norm, reguł i prawa".

Źródło: PAP

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również zaprenumerować treść komentarzy przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.